فهرست مطالب

به احتمال زیاد شما هم درباره‌ی لزوم استفاده از ضد آفتاب‌ها و اهمیت محصولات مراقبتی در برابر آفتاب مطالب زیادی را خوانده و شنیده‌اید؛ اما چرا حفاظت از پوست دربرابر آفتاب ضرورت دارد؟ اگر از ضد آفتاب استفاده نکنیم، چه مشکلی پیش می‌آید؟ عملکرد ضد آفتاب‌ها چگونه است؟ در این بخش، همه چیز را در برابر ضد آفتاب‌ها شرح می‌دهیم تا از فواید و مضرات ضد آفتاب مطلع شوید و یک ضد آفتاب متناسب با نوع پوست خودتان انتخاب کنید.

ضد افتاب چیست؟

آیا از اثرات مخرب پرتوهای نامرئی آفتاب آگاه هستید؟ نور خورشید، تاثیری حیاتی روی همه‌ی موجودات کره زمین دارد؛ بی‌گمان بدون حضور این نور حیات بخش، زندگی روی زمین چند دقیقه بیشتر دوام نمی‌آورد؛ با وجود این تاثیر زندگی‌بخش، نور خورشید با ساطع کردن اشعه‌هایی با طول موج کوتاه که با چشم قابل مشاهده نیستند می‌تواند پوست را به آفتاب سوختگی، لکه، کک و مک و حتی سرطان پوست دچار کند. باتوجه به این‌که بیشتر کار و فعالیت ما انسان‌ها در طول روز انجا می‌گیرد، نمی‌توان منکر برخورد نور خورشید بر روی پوست شد. دانشمندان برای جلوگیری از تاثیرات مخرب اشعه های UVA و UVB کرم‌های ضد آفتاب را تولید کردند.

ضد آفتاب‌ها با بازتاب دادن اشعه های UVA و UVB ساطع شده از سوی خورشید، از پوست محافظت می‌کنند. این دو اشعه به دو صورت زیر می‌توانند پوست را تحت تاثیر قرار دهند:

  • تاثیر اشعه‌ی UVA روی پوست:

پرتوی فرابنفش یا UV، همان‌طور که در بخش‌های پیشین نیز بیان کردیم، به یک سری از طول موج‌های کوتاه گفته‌ می‌شود که با چشم غیر مسلح دیده نمی‌شوند اما می‌توانند تاثیرات عمیقی روی پوست بگذارند. نوع A این پرتو‌ها را با نام UVA می‌شناسند. پرتوی UVA باوجود طول موجی کوتاه‌تر، می‌تواند با عبور از شیشه نیز تاثیر خود را رو پوست بگذارد. تاثیرات اشعه‌های فرابنفش نوع A شامل ایجاد چروک‌های پوستی، ایجاد افتادگی در پوست، پیری زودرس پوست و ایجاد انواع لکه‌ها می‌شود. این اشعه باوجود تأثیر عمقی، در ایجاد سرطان پوست نقشی ندارد و تأثیر ضد آفتاب‌ها در برابر این نوع اشعه به نسبت اشعه‌ی UVB کمتر می‌باشد.

  • تاثیر اشعه ی UVB روی پوست:

این اشعه، عامل ایجاد آفتاب سوختگی است و معمولاً اثرات خود را با قرمز شدن پوست نشان می‌دهد. تأثیر اشعه‌ی UVB تنها به ایجاد قرمزی روی پوست ختم نمی‌شود؛ این اشعه با تأثیر روی سلول‌های پوستی و ایجاد جهش ژنتیکی در آن، باعث ایجاد سرطان پوست می‌گردد؛ باتوجه به تأثیر مرگبار این پرتو روی پوست، محافظت از پوست در برابر آفتاب به مسئله‌ای کلیدی و بسیار مهم تبدیل شده است.

انواع ضد افتاب

با توجه به مطالب بیان شده در برابر اهمیت کرم های ضد آفتابف اینکع یک ضد افتاب متناسب با جنس پوست خودتان انتخاب نمایید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. با وجود انواع مختلف پوست، هماهنگ با جنس پوست، انواع کرم های ضد افتاب تولید شده اند؛ اگر پوستتان خشکف چرب یا مختلط است، یا پوست حساستری دارید، لازم است بدانید متناسب با هر نوع پوستی، یک نوع ضد افتاب کاربردی تولید شده است که در ادامه تک تک آنها را بررسی می‌کنیم.

ضد آفتاب پوست چرب

جنس بعضی از پوستها طوری است که میزان بیشتری عرق و چربی تولیدمیکند؛ این مسئله کاملا عادی است گرچه میشود به کمک مسلارواتر ها یا محصولات دیگر، و با تنظیم PH و چربی پوست، این مقدار چربی را کاهش داد. به هر حال اگر پوستتان چرب است بهتر است ضد افتاب متناسب با پوستهای چرب را از تهیه کنید. برای پوست چرب با منافذ بازف باید ضد افتاب فاقد هرگونه چربی یا به اصطلاح، Oil free را تهیه نمایید. کسانیکه پوست چربی دارند باید توجه نمایند که ضد افتاب علاوه بر ترکیبات رایجی چون اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم  باید موادی مانند اکتینوکات، اکتسالیت و اووبنزون نیز باشد تا بهترین تاثیر گذاری روی پوست چرب را به عمل اورد.

ضد افتاب برای پوست چرب و جوش دار

ویژگی ضد آفتاب مخصوص پوستهای چرب را بیان کردیم اما برای پوست های چربی که دارای جوش هستند و به اصطلاح حساس تر هستند، یک سری دیگر ضد افتاب معرفی میکنیم تا با استفاده ی مکرر میزان جوش هایتان را نیز کاهش دهد. برخلاف تصور عموم، استفاده از ضد آفتاب ها پوست های مستعد جوش و چربی را براق و حساس تر نمیکند؛ بلکه باعث میشود پوست همواره حالت خنکی داشته باشد و التهاب پوست بخوابد.  پایه ی این ضد آفتاب ها به جای چربی، بر روی اب میباشد. این ضد افتاب ها با فرمول خاصی که دارند، پوست ر خشک کرده و از بق زدن و تولید چربی بیشتر جلوگیری میکنند. پوستهای چرب .و جوششدار، چون حساسیت بیشتری دارند، مقدار بیشتری ضد افتاب نیاز دارند.

ضد آفتاب برای پوست خشک

خشکی پوست گرچه مشکلی بزرگ و جدی بهخ نظر نمیرسد اما میتواند مشکل افرین باشد. خشکی پوست میتواند ناشی از مشکلات دیابتی، کم کاری تیروئید، سوئ تغذیه و… باشد. خشکی پوست میتواند با پوسته پوسته شدن و خارش نیز همراه باشد. اگر میخواهید ضد آفتابتان تا حدودی این مشکل را رفع کند باید از ضد افتابای حاوی چربی زیاد استفاده کنید. این نوع ضد افتاب بر پایه ی روغن هستند و با جذب چربی آن توسط پوست، به بهترین شیوه از پوست حمایت میکند. ضد افتاب مناسب پوست خشک با فرمول ضد حساسیت و قرمزی و آبرسانی عمیق پوست به مرور خشکی پوست را رفع میکنند.

ضد افتاب برای پوست مختلط

در بخش های قبل ضد افتاب مناسب برای پوست های چرب و خشک را بررسی کردیم اما با توجه به اینکخه بسیاری افراد پوستی بین این دو حالت ارند، دسته ی سومی را هم معرفی میکنیم. احتمالا تا الانن دقت کرده اید کهع قسمت هایی از ضورت مانند بینی، چانه و پیشانی چربی بیشتری تولید میکنند. اگر پوست شما هم چربی را به صورت یکنواخت ولید نمیکند باید از ضد افتاب‌های مخصوص پوست های مختلط استفاده کنید. این ضد آفتاب ها میتوانند با هر دو نوع پوست سازگار شوند.

حساسیت به ضد افتاب

درماتولوژیست‌ها همواره بر استفاده از کرم‌های ضد آفتاب تاکید می‌کنند؛ اما این محصولات در درصد کمی از افراد (حدود یک درصد افراد) میتوانند حساسیت ایجاد کنند. این حساسیت میتواند به سه صورت زیر خود را نشان دهد:

  • حساسیت میواند به یکی از مواد شیمیایی موجود در ترکیب کرم ضد آفتاب باشد که این نوع الرزی، شایعترین نوع نیز میباشد.
  • حساسیت میتواند بعد از استفاده از ضد افتاب و قرار گرفتن زیر نور خود را نشان دهد؛ در این مورد میتوان گفت مواد شیمیایی موجود در ترکیب کرم در واکنش به نور با هم تداخ پیدا میکنند و پوست را حساس میکنند.
  • آلرزی میتواند زمانی اتفاق بیوفتد که ضد آفتاب در کنار ترکیبات ارایشی دیگر مانند کرم اراشی یا خط چشم قرار میگیرد.

این حساسیت ها میتواند به شکل خارش و قرمزی پوست همچنین ورم پوست در قسمت هایی است که ضد آفتاب روی آن استعکال شده است. در صورت ایجاد حساسیت فورا قسمت مورد نظر را با آب شستوشو داده و اگر اثرات حساسیت ادامه داشته باشد، به دکتر نیز مراجعه نمایید. برای افراد مستعد حساسیت، میوانید از کرم های ضد آفتاب مخصوص پوستهای حساس استفاده نمایید.

ضد آفتاب چه مارکی خوبه

حال که با انواع ضد آفتاب، کاربرد آن و لزوم استفاده از کرم ضد افتاب جهت محافظت از پوست آشنا شدید، در این بخش می‌خواهیم درباره‌ی محبوب‌ترین مدل‌های این نوع کرم برای شما بیشتر صحبت کنیم تا بتوانید با برترین نمونه‌های این محصول اشنا شوید و یک انتخاب اگاهانه در جهت سلامت و حفاظت از پوست خود بردارید.

ضد آفتاب لدورا

برند لدورا (LDORA BEAUTY) یک کمپانی ایرانی موفق در زمینه‌ی تولید محصولات مراقبتی پوست می‌باشد. با توجه به سابقه‌ی طولانی این کمپانی در تهیه‌ی محصولات مراقبتی، درحال‌حاضر ضد آفتاب‌های این کمپانی جزء پرطرفدارترین و محبوب‌ترین مدل‌های ضد آفتاب در ایران می‌باشند. این کمپانی با واردات بهترین مواد اولیه از کشورهایی مانند فرانسه و ژاپن، محصولات مراقبتی خود را در ایران به تولید و عرضه می‌رساند. ضد افتاب‌های این کمپانی نیز با برخورداری از فرمولاسیون بی‌نظیر در‌حال‌حاضر برای افراد دارای حساسیت پوستی بیشتر توصیه می‌شوند.

ضد آفتاب الارو

برند فرانسوی الارو با عرضه‌ی محصولات آرایشی و مراقبتی توانسته است جزء برترین کمپانی‌های تولیدکننده این محصولات باشد. کلمه‌ی الارو ترکیبی از کلمات زن، زیبایی و آب می‌باشد که همین سه کلمه، به صورت مختصر ظرافت و دقت در طراحی و ترکیبات آن‌ها را اثبات می‌کند. ضد آفتاب الارو جزو بهترین و پرفروشترین نوع ضد آفتاب در ایران بوده است و توانسته است در رده‎‌ی سازگارترین و محبوب‌ترین ضد آفتاب ها قرار گیرد.

ضد آفتاب کلیون

در لیست چند برند محبوب ضد افتاب، نام کلیون همواره به چشم می‌خورد. کلیون یک کمپانی ایتالیایی است که محصولات خود را در همین کشور تولید کرده و به سایر کشورها عرضه می‌کند. در صورتی که ضد افتاب کلیون متناسب با پوستتان را خریداری کنید، می‌توانید از تاثیر معجزه‌آسای آن نهایت اطمینان را داشته باشید. ضد آفتاب کلیون همانند محصولات دیگر مراقبتی این کمپانی مقرون به صرفه، باکیفیت و اثبات شده است. محصولات کلیون در قالب ضد افتاب برای صورت و شیر ضد آفتاب برای بدن عرضه می‌شوند.

spf چیست؟

بر روی قوطی ضد افتاب‌ها یک عدد نوشته شده است که به وسیله‌ی آن می‌توان تا حد زیادی از کیفیت ضد آفتاب آگاه شد. واژه‌ی SPF یک معیار سنجش برای اندازه‌گیری علمی این مسئله است که یک ضد افتاب تا چه میزان از نفوذ اشعه‌های UVB جلوگیری می‌کند. برای اینکه‌ به یک درک بهتر از معنی اس پی اف برسید یک مثال ساده بیان می‌کنیم:

اگر اس پی اف ضد آفتاب 15 باشد، نفوذ اشعه‌های مضر پانزده برابر کاهش می‌یابد؛ یعنی اگر در حالت عادی پوست شما زیر آفتاب در 1 دقیقه قرمز و افتاب سوخته می‌شود، با استفاده از ضد افتابی با اس پی اف 15 این قرمز شدن 15د قیقه طول می‌کشد. اس پی اف ضد افتاب‌ها معمولاً عددی بالاتر از 15 است که می‌تواند اعدادی مانند 30، 50،60 و بالای شصت باشد. در ضد افتابی با اس پی اف 50، نفوذ امواج فرابنفش 97 درصد کاهش می‌یابد که در نوع خود بی‌نظیر است.

به عنوان نکته‌ی نهایی، این مسئله را مورد توجه قرار دهید که هر ضد آفتاب را باید دو ساعت یک‌بار تمدید کنید و حداقل 20 دقیقه قبل از بیرون رفتن ضد افتاب را روی پوست بزنید. همواره توجه داشته باشید که استفاده از کلاه، عینک و لباس‌های پوشیده هنگام بیرون رفتن، می‌تواند بسیار مهم و کمک کننده باشد.