فهرست مطالب

استفاده کردن از شامپو برای موها جلوه مرتبی به موها داده و تمامی آلودگی‌ها، دوده‌های جمع شده بر روی موها، چربی‌های طبیعی را نیز از بین می‌برد. همه ما می‌دانیم که استفاده از سشوار به طور مداوم، آب و هوای نامناسب و مواد شیمیایی موجب می‌شود موهایی خشک، وز و در عین حال اسیب دیدخه داشته باشید. استفاده کردن از نرم کننده برای موها این قبیل مشکلات را به راحتی برطرف می‌کند. به طور کلی نرم کننده‌ها به 3 دسته نرم کننده‌های معمولی، نرم کننده‌های بدون نیاز به آبکشی از قبیل اسپری‌ها و نرم‌کننده‌های عمیق مثل کرم نرم کننده موی سر تقسیم بندی می‌شوند. وظیفه اصلی هر کدام از آن‌ها نرم کردن مو، رطوبت رسانی به موها، درمان خشکی مو و بازکردن گره‌های ایجاد شده در در موها است. در ادامه این بخش با ما همراه باشید تا تمامی نکات مربوط به انتخاب و طریقه استفاده از هر کدام را به شما بگوییم.

نرم کننده‌های معمولی (Ordinary emollient)

به یاد داشته باشید که همیشه باید نرم‌کننده‌ای متناسب با نوع موهای خود را انتخاب کنید. نرم کننده‌های معمولی اکثرا بعد از هر بار شامپو زدن و آب کشی مو، مورد استفاده قرار می‌گیرند. این مدل نرم‌کننده‌ها برای ترمیم آسیب‌های ناشی از سشوار زدن و آسیب‌های متفاوت روزمرگی استفاده می‌شوند. حتما باید نرم‌کننده را مطابق با نیاز موهای خود انتخاب کرده و اگر از موهایی فر و وز، خشک و آسیب دیده، رنگ شده، نازک یا نحیف و شکننده دارید، تفاوتی ندارد زیرا برای هر نوع مو، نرم کننده مخصوص وجود دارد.
  • از نرم‌کننده بعد از شامپو زدن استفاده کنید.
پس ازشستن موهای خود با شامپو از نرم کننده‌ها حتما باید استفاده کنید. زمان شستشو با شامپو سعی داشته باشید به جای تارهای مو، بر روی پوست سر خود تمرکز داشته باشید به این دلیل که تارهای خیس مو بسیار حساس و نحیف هستند.
  • موهای خود را آبکشی نمایید.
همیشه برای آبکشی موهای خود از آب ولرم استفاده کنید زیرا آب ولرم نسبت به آب داغ آسیب بسیار کمتری به ریشه مو می‌زند. هنگامی که موهای خود را آبکشی می‌کنید از کشیدن و یا چنگ انداختن محکم به موهای خود خودداری کرده و تلاش کنید به طور کامل، شامپو را به آرامی از کف سر و موهایتان پاک کنید.
  • آب اضافی را از موهای خود بگیرید.
اگر موهایتان بسیار خیس باشد، زمان استفاده از نرم کننده‌های مو تمامی مواد از روی موهای شما لیز خورده و زیاد بر روی مو نمی‌ماند. اگر شما جزء افرادی هستید که موهای کوتاهی دارید، لازم نیست آب اضافی آن را بگیرید. اما اگر موهای بلندی دارید، باید وقت بگذارید و به آرامی آب موهای خود را بگیرید.
  • به شیوه‌ای صحیح از نرم‌کننده‌ها استفاده کنیم.
همیشه با توجه به اندازه موهای خود از مقداری کافی نرم کننده استفاده کنید. اگر شما موهای بلندی داشته باشید به مقدار زیادی از نرم کننده برای شستن موهای خود احتیاج دارید تا ان را به تمامی قسمت موهای خود بزنید. به خاطر داشته باشید که نرم کننده را فقط باید در قسمت‌های انتهایی مو بزنید زیرا که دچار آسیب‌های بیشتری شده و سن بالتری دارند. استفاده از ن کننده در نزدیکی پوست سر و ریشه‌های مو به راحتی می‌تواند فولیکول‌های مو را مسدود کرده و مانع از رشد مو و تولید چربی مفید در آن‌ها شود.
  • اجازه بدهید نرم‌کننده تا مدتی بر روی موهای شما بماند.
انجام این مرحله تا حدودی اختیاری بوده و هرچه نرم‌کننده مدت بیشتری بر روی موهای شما باقی بماند، عملکرد و تاثیرگذاری بیشتری نیز خواهد داشت. اما اگر برای جایی رفتن عجله دارید، بلافاصله بعد از استفاده موهای خود را بشویید اما دقت داشته باشید در این صورت موهای شما به اندازه کافی نرم و درخشان نخواهد شد. شما می‌توانید برای صرفه‌جویی در زمان و همچنین تاثیرگذاری بیشتر، نرم کننده را بر روی موهای خود زده و سپس مابقی قسمت‌های بدن یا صورت را بشویید و تقریبا یک یا دو دقیقه دیگر آن‌ها را آبکشی کنید.

نرم کننده مو بدون نیاز به آبکشی(Hair conditioner without the need for rinsing)

مثل نرم کننده های معمولی این نوع از نرم کننده‌ها نیز نسبت به نوع موی شما انواع متفاوتی دارد. نرم کننده مو بدون نیاز به آبکشی به طور معمول در دو نوع کرمی و اسپری در بازار موجود است. کرم نرم گکننده برای موهای خیم، بلند و فر بسیتار مناسب بوده به این دلیل که پس از استفاده، تا حدی تارهای مو را سنگین می‌کند و وزی و فری آن را کاهش می‌دهد. اسپری‌های نرم‌کننده نیز برای موهای صاف و نازک مناسب بوده، زیرا هیچ گونه وزنی بر روی موها ایجاد نمی‌مند. بر روی موهای مرطوب از این نرم‌کننده استفاده کنید. این قبیل نرمکننده ها احتیاجی به آبکشی نداشته، اما در عین حال بهتر است که بر روی موهای مرطوب به کار برود. همانند قبل، موهای خود ار شسته و از نرم کننده‌های معمولی استفاده کردهو سپس ببا حوله موهای خود را خشک کنید تا رطوبت کمی بر روی ان باقی بماند. موهایی که ضخامت متوسطی دارند به مقدار بسیار کمی نرم‌کننده نیاز دارند که این مقدار می‌تواند در افراد مختلف، متفاوت باشد. نرم‌کننده را بر روی موهای خود بمالید. بعد از استفاده از نرم کننده، آن را بر روی موهای خود مالش دهید تا به خوبی پخش شده و سپس آن را به صورت یکنواخت بر روی ساقه‌های مو، به ویزه بر روی انتهای مو بزنید. مثل سایر نرم‌کننده ها نباید این نوع محصول را نیز بر روی پوست سر و ریشه مو استفاده کرد. به این دلیل که موها از نیمه‌ی ساقه و انتهای آن دچار آسیب‌های بیشتر هستند و نیاز به نرم کننده دارند. در مورد اسپری‌های نرم کننده نیز حتما باید از فاصله 15 سانتی متری بر روی موها اسپری شده تا به خوبی پخش شود اما در غیر این صورت در محدود‌های بسیار کوچکی از مو، حجم بیشتری از نرم کننده باید قرار بگیرد. اگر شما موهای حجیم و پرپشتی داشته باشید، موهای خود را باید به دسته‌های جداگانه تقسیم کنید تا همه‌ی لایه‌های مو به خوبی نرم‌کننده را دریافت کنند.

نرم کننده‌های قوی (Strong emollients)

تمام نرم‌کننده‌های قوی یک هدف دارند که موهای خشک و آسیب دیده را ترمیم کنند. بنابراین این نوع نرم‌کننده‌ها انواع متفاوتی ندارد و بهتر است نرم‌کننده‌ای که انتخاب می‌کنید تنها با نیاز موهای شما و بودجه شما همخوانی داشته باشد. موهای خود را مرطوب کنید. حتما برای استفاده از این محصول موهای خود را با آب سرد یا ولرم آبکشی کنید البته لازم به ذکر است بدانید که آب سرد‌تر باشد و موهای خود را قبل از استفاده خیس کنید سپس آبکشی نمایید و آب اضافی موهای خود را تا جایی که می‌توانید بگیرید. به طور صحیح از این نرم کنننده استفاده کنید. مقدارلی از نم‌کننده را از ظرف خود خارج کرده و پوشش ضخیم از ان را بر روی سر خود بمالید و سعی کنید مقدار زیادی از ان را به ساقه موها خود بزنید هرچند که به ساقه مو هم زده شود مشکلی ندارد اما بهتر است در این مواقع موهای خود را به چند قسمت تقسیم کرده و سپس مطمن شوید کل تارهای مو از نرم کننده پوشانده شده است. اجازه بدهید نرم‌کننده مدت زمان زیادی بر روی موها بماند. بعد استفاده از نرم کننده بهتر است که موهای خود را به کمک کلاه حمام کاملا پوشانده تا از لباس و صورت شما دور بماند. معمولا نرم کننده ها برای نشان دادان خاصیت خود بین 20 تا 30 دقیقه زمان احتیاج دارند تا اثربخشی خود را بیشتر نشان بدهند. سپس با کمک سشوار با دمای ملایم، موهای خود را به آرامی خشک کنید.