فهرست مطالب

جوش‌های سرسیاه و آزاردهنده در زمانی به وجود می‌آیند که سلول‌های مرده و منافذ پوستی مسدود می‌شوند. (sebum یک نوع چربی پوست بوده که از طریق غدد سباسه sebaceous برای نرم شدن پوست ترشح می‌شوند) تفاوت بین جوش‌های سرسیاه و سایر جوش‌های صورت در باز و بسته شدن منافذ پوستی بوده به طوری که اگر منافذ باز باشند، سلول‌های مرده پوست و سبوم در معرض اکسیژن هوا قرار می‌گیرند و به این ترتیب اکسید خواهند شد و به مرور رنگ آن‌ها سیاه می‌شود. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا 10 روش موثر و طلایی را برای درمان خانگی جوش سرسیاه برای شما عزیزان بازگو کنیم.

از بین بردن جوش‌های سرسیاه با روش خانگی

لایه برداری‌های بیش از اندازه پوست، روش بسیار مناسبی برای رهایی از شر این سری جوش‌ها نیست به این دلیل که جوش‌های سرسیاه در اثر آلودگی ایجاد نمی‌شوند و حتی ممکن است به دلیل خشک کردن پوست صورت، چربی های بیشتری ترشح شوند. پس به هیچ عنوان نباید راهکارهای از بین بردن جوش‌های سرسیاه را بیشتر از 2 الی 3 مرتبه در هفته تکرار کنید.
 • استفاده از خاک رس

خاک رس یک ماده معدنی، غنی و بسیار التیام بخش است که در اکثر کشورها عمدتا برای درمان بیماری‌های پوستی از آن استفاده می‌شود و چون ملکول‌های آن بار الکتریکی دارند زمانی که خیس می‌شوند، تمامی چربی‌ها و ناخالصی‌ها منافذ پوست بیرون کشیده خواهد شد. هنگامی که ماسک خاک رس را بر روی پوست صورت خود می‌گذارید هم مواد معدنی آن جذب پوست شده و هم جوش سر سیاه از آن خارج می‌شود. همچنین این این مواد به گردش خون کمک کرده و پوستی روشن و بدون لک را به شما هدیه می‌دهد. به یاد داشته باشید که خاک رس را با آب یا سرکه مخلوط کنید اما این ترکیب برای پوست‌های حساس و خشک ممکن است مناسب نباشد. وقتی که این ماسک را بر روی پوست صورت خود می‌گذارید در ابلتدا احساس می‌کنید که پوسستان خشک و سفت شده که در پایان می‌توانید بعد از شستن از مرطوب کننده استفاده کنید. مواد مورد نیاز برای تهیه این نوع ماسک          
 • یک قاشق چای‌خوری خاک رس
 • آب یا سرکه سیب به مقدار کافی
دستورالعمل ماسک خاک رس خاک رس را با مقداری سرکه یا آب مخلوط کرده و اجازه بدهید به صورت خمیر درآید، سپس با نوک انگشتانتان لایه‌ای نازک از این خمیر را بر روی پوست صورت خود بگذارید و 10 الی 20 دقیقه صبر کنید تا بر روی صورت شما باقی بماند. در نهایت پوست صورت خود را با آب ولرم بشویید و از مرطوب کننده استفاده کنید.
 • ماسک سفیده تخم مرغ

سفیده تخم‌مرغ یک نوع ماس خانگی بسیار ساده است که برای پر کردن منافذ پوست از آن استفاده می‌کنند. این ماسک علاوه بر اینکه باعث از بین رفتن جوش‌های سرسیاه شده، از ایجاد آن‌ها نیز جلوگیری می‌کند. سفیده تخم‌مرغ سرشار از مواد مغذی برای پوست بوده و نسبت به مابقی ماسک‌ها برای از بین بردن این نوع جوش‌ها، خشکی کمتری در پوست صورت ایجاد می‌کند. مواد مورد نیاز برای تهیه ماسک سفیده تخم‌مرغ
 • تخم‌مرغ
 • دستمال کاغذی
 • یک کاسه‌ی کوچک
 •  حوله‌ی تمیز

طریقه استفاده از این نوع ماسک

در ابتدا زرده و سفیده‌ی تخم‌مرغ را از هم جدا کرده و صورت‌تان را به خوبی بشویید،‌ سپس صورت خود را خشک کنید و لایه‌ای نازک از سفیده‌ی تخم‌مرغ را روی آن بگذارید. در ادامه دو روش وجود دارد که باید انجام دهید:
 • بر روی سفیده‌‌ی تخم‌مرغ یک دستمال کاغذی قرار داده و آن را به آرامی به صورت خود فشار بدهید و همچنین به آن اجازه دهید لایه‌ی اولی که گذاشته‌اید خشک شود، سپس روی آن لایه‌‌ی دیگری از سفیده‌ی تخم‌مرغ را قرار بدهید. در نهایت با انگشتان خود به آرامی روی آن ضربه بزنید اما به شکلی که دستمال‌های قرار داده شده بر روی صورت تکان نخورد، سپس سومین لایه از از ماسک تهیه شده را روی آن بمالید. هنگامی که ماسک خشک شد، صورت حالت جمع‌شدگی پیدا کرده که اصلا نگران نباشید و به آهستگی دستمال‌ها را بردارید و صورت‌تان را بشویید. سپس آن را خشک کنید و مرطوب‌کننده بزنید.
 
 • یک روش دیگر این است که می‌توانید بدون استفاده از دستمال کاغذی ۳ تا ۵ لایه سفیده‌ی تخم‌مرغ را پس از خشک شدن هر لایه روی صورت بمالید، اگر لایه‌ی قبلی خشک نشده باشد، این ماسک فایده‌ای ندارد.
 • ماسک شیر و عسل

شیر و عسل هر دو دارای خواصی موثر هستند که برای پوست صورت بسیار خوب است به دلیل اینکه عسل خاصیت ضدباکتریایی دارد و همچنین اسید لاکتیک موجود در شیر باعث نرمی و لطافت پوست می‌شود. در اینجا این دو ماده‌ی مفید با هم ترکیب می‌شوند تا حالت یک چسبناک پیدا کنند و به عنوان ماسک برای جوش سرسیاه استفاده شوند.

مواد موردنیاز برای تهیه‌ی این ماسک:

 • یک قاشق سوپ‌خوری عسل خام و ارگانیک،
 • یک قاشق چای‌خوری شیر،
 • و نوار نخی تمیز.

دستورالعمل تهیه ماسک شیروعسل:

ابتدا یک قاشق سوپ‌خوری عسل خام و ارگانیک را با یک قاشق چای‌خوری شیر مخلوط کرده و اجازه دهید، ۵ تا ۱۰ دقیقه در مایکروویو بماند تا گرم شود و آن را دوباره هم بزنید. زمانی که  مواد به دمای مناسب رسیدند، یک لایه‌ی نازک از آن را روی جوش‌های سرسیاه صورت خود بمالید و بسیار محکم یک نوار پارچه‌ای و نخی روی آن بگذارید، بعد از ۲۰ دقیقه پارچه‌ها را به آرامی بردارید، دقت داشته باشید که حتما صورت را با آب سرد بشویید و  سپس آن را مرطوب کنید.
 • ماسک عسل و دارچین

ماسک عسل و دارچین گاهی اوقات مانند یک شیرینی خوشمزه به نظر می‌رسد، مخلوط کردن عسل و دارچین یک ترکیب بسیار قوی برای از بین بردن جوش سرسیاه است که خواص فوق‌العاده‌ایبر روی پوست صورت دارد. با توجه به خواص ضد باکتریایی عسل باکتری‌های ایجاد‌کننده‌ی آکنه از بین رفته می‌شود و به‌طور کلی همانند یک چسب، هر چیزی که منافذ پوستی را پر کرده باشد،از پوست بیرون می‌کشد. دارچین نیز برای بهبود جریان خون بسیار مفید بوده و باعث سلامتی، نرمی و درخشش پوست صورت می‌شود. مواد موردنیاز برای تهیه‌ی این ماسک:
 • کمی پودر دارچین
 •  عسل خام و ارگانیک به مقدار کافی
 •  نوار پارچه‌ای تمیز و استریل

طریقه استفاده از ماسک عسل و دارچین:

توجه داشته باشید که باید عسل و دارچین را به مقداری مخلوط کنید که برای استفاده از نواحی موردنظر روی صورت‌تان کافی باشد. سپس مقداری از ماسک تهیه شده را دقیقا بر روی جوش‌های سرسیاه بمالید و فورا با نوار پارچه‌ای روی آن را بپوشانید. اجازه دهید که به مدت ٣ تا ۵ دقیقه بر روی پوست بماند و سپس آن را به آرامی بردارید و صورت‌تان را بشویید. پس از شستن صورت، استفاده از مرطوب‌کننده را فراموش نکنید.
 • ماسک جوش شیرین و آب

جوش شیرین با توجه به مواد موثری که دارد برای از بین بردن جوش های سرسیاه بسیار مفید بوده، اما به هیچ عنوان نباید شما در تهیه ماسک خود برای صورت که حساس است در مصرف آن زیاده‌روی کنید تا باعث خشکی پوست شما نشود. یه یاد داشته باشید که تغییر PH تأثیر بسیار زیادی بر روی جوش‌های سرسیاه ندارد. یکی از مهم‌ترین دلیل مفید بودن جوش‌شیرین برای از بین بردن جوش‌های سرسیاه این است که روشی ارزان و طبیعی برای لایه‌برداری و از بین بردن چیزهایی است که منافذ پوست را مسدود می‌کنند و موجب ایجاد جوش‌های سرسیاه می‌شوند.

وسایل موردنیاز:

 •  جوش‌شیرین به مقدار لازم
 •  آب

طریقه استفاده از ماسک جوش‌شیرین و آب

آب و جوش‌شیرین را با هم مخلوط کنید توجه داشته باشید که باید خمیری نسبتا سفت و قابل پخش شدن به‌دست بیاید. سپس آن را با ماساژ و حرکات دورانی به آرامی روی پوست‌ خود بمالید سپس مواد را با آب بشویید و بعد از خشک کردن صورت، پوست را مرطوب کنید.